چگونه با مردان کنترل گر رفتار کنیم؟

زنانی که با مردان کنترل گر زندگی می کنند حتما با چالش های جدی همانند سلامت ذهنی و جسمی روبرو هستند. برای این زنان خود کنترل گری میتواند مهارت ارزشمندی باشد. زمانی که این افراد در موقعیت های سخت قرار می گیرند می توانند با مهارت خود کنترل گری از فشار های مخرب رهایی یابند. زمانی که خودکنترل گری داشته باشیم در برابر تکانه ها یا موقعیت های تخریب گر بهترین تصمیم را می توانیم بگیریم .

خود کنترل گری معیاریست برای داشتن زندگی شاد؛ افرادی که با اشخاص کنترل گر در ارتباط هستند معمولا کنترل زندگی خود را به اجبار به این افراد می سپارند. شما حق انتخاب دارید اگر مردی زندگی شما را کنترل می کند شما نباید بنشینید و اجازه دهید این بلا سرتان بیاید و این کار را با شما انجام دهد. شما می توانید مسئولیت افکار، احساس و رفتار های خودتان را به دست بگیرید و با این کار یک چشم انداز جدید به سوی زندگی خودتان باز نمایید.

۱. آشنایی با ویژگی های شخصیتی افراد کنترل گر

قبل از کنار آمدن با افراد کنترل گر باید ویژگی های این افراد را بشناسید. این افراد معمولا از اضطراب شدیدی که دارند رنج می برند و به همین علت تمایل دارند افراد دیگر را کنترل کنند. این افراد به جای حل کردن اضطراب خود توسط روانشناس و تلاش برای حل این مشکل، تمام جنبه های زندگی خود و حتی زندگی  افراد دیگر را تحت کنترل خود قرار می دهند.

معمولا افراد با اختلال شخصیت خود شیفتگی و ضد اجتماعی ویژگی کنترل گری دارند که هر دوی این اختلالات با عدم همدلی برای دیگران و بد اخلاقی همراه است. بیشتر افراد کنترل گر معمولا سابقه سوء استفاده از مواد و مشکلات کنترل تکانه و مدیریت خشم دارند.

تقسیم بندی افراد کنترل گر

افراد کنترل گر به دو گروه تقسیم می شوند:

۱. کنترل گر پرخاشگر

این افراد به عقاید و افکار دیگران احترام نمی گذارند و مرز های آنان را رد می کنند. همچنین سوء استفاده کلامی و جسمانی زیادی از دیگران دارند. آنها در بیشتر مواقع بدون آگاهی داشتن از چارچوب های دیگران عبور می کنند و دیگران را مورد سو استفاده قرار می دهند و می خواهند همه را تغیییر دهند و نظرات خود را به آنها تحمیل کنند.

۲. کنترل گر چالش برانگیز

این افراد بیشتر از کنترل گرهای پرخاشگر دروغ  می گویند و دیگران را مجبور به بر داشتن مرز های خود می کنند و به صورت غیر مستقیم نظرات خود را تحمیل می کنند تا دیگران قواعد آنان را دنبال کنند.

۲. چرا کنترل گری دیگران را قبول می کنم؟

برای این که متوجه شوید چرا کنترل گری دیگران را قبول می کنید ابتدا با ویژگی های خود را بشناسید:

احتمالا احساس می کنید آن فرد بیشتر از شما اطلاعات و تجربه دارد اگر این احساس را دارید باید بدانید شما فرد با ارزشی هستید و سرنوشت خود در دست خود بگیرید و کنترل کنید. شاید احساس کنید با کنترل گری دیگران حس بهتری به شما دست می دهد و به خاطر عشقی که دارید فکر می کنید این فرد با کنترل شما حس خوبی را به شما می دهد و اگر بخواهید کمی از این احساس را از فرد کنترل گر بگیرید به مشکل بر می خورید.

 

۳. مسوولیت زندگی خود را خودتان به عهده بگیرید

خیلی راحت اجازه می دهید که دیگران به جای شما تصمیم بگیرند زیرا ترس از آن را دارید که تصمیمات شما اشتباه باشد در صورتی که باید خودتان این کار را برای خودتان انجام دهید و اجازه ندهید دیگران روی تصمیمات شما سلطه داشته باشند.

وقتی بتوانید خودتان برای خود تصمیم بگیرید در سطح اجتماعی موقعیت و جایگاه بهتری خواهید داشت. وقتی برای زندگی خود تصمیم می گیرید، یاد می گیرید که آن چیزهایی را که برایتان ارزش بیشتری دارد، بیشتر انجام دهید.

۴. دریابید که آیا احتیاج دارید که فردی کنترل گر شما باشد یا خیر

شاید افرادی در محل کار شما یا ازدواج شما قرار بگیرند که افراد کنترل گری هستند و شما به خاطر موقعیت شغلی یا ازدواجتان و عشقی که به آن شغل یا زندگیتان دارید مجبور شوید این آدم ها را تایید کنید و تحت کنترل آنها قرار بگیرید؛ ولی  بدانید می توان یاد گرفت که چگونه با افراد کنترل گر برخورد کرد و زندگی خود را در دست خودتان بگیرید و به آنها اجازه ندهید که کنترل شما و زندگیتان را در دست بگیرند.

۵. بهتر است بدانید از زندگی خود چه می خواهید

وقتی اجازه می دهید که دیگران برای شما تصمیم بگیرند بعد از مدتی باور می کنید که شما چیزهایی را می خواهید که دیگران می خواهند نه آن چیزی که در ذهن خودتان است و خودتان خواسته اید.

انسان ها معمولا از لحاظ شخصیتی شبیه یکدیگر نمی باشند و این قابل قبول نیست که  آن چیزی  که دیگران می خواهند را شما انجام دهید ولی چون شما در حال پیروی از فرد کنترل گر می باشید و این فرد در زندگی شما نقش بسیارمهمی دارد ناخوآگاه مجبور می شوید طبق خواسته ی وی عمل کنید. باید رویاها و خواسته های خود را در زندگیتان پیدا کنید و اجازه ندهید کس دیگری برای شما تصمیم گیرنده باشد و خودتان باید فرد فعالی در این زمینه باشد.

۶. یاد بگیرید چگونه بر روی اهداف خود ایستادگی کنید

در این زمان یاد میگیرید که روی خواسته ها و اهداف خود ایستادگی کنید و آنچه را می خواهید بدست آورید. این ایستادگی نوعی مهارت است  که می توان آن را از یک روانشناس یا درمانگر آموخت و این تکنیک ها به شما آموزش داده شود.

۷. برای زندگی خود مرز های سالم تعریف کنید

وقتی شما مرزهای سالمی برای خود ندارید به راحتی توسط  دیگران کنترل می شوید. تنظیم مرزهای سالم یک مهارت، شما باید در این زمینه مهارت لازم را توسط یک روانشناس یاد بگیرید. بعد از اینکه شما مرز های سالم را برای خود تعریف کردید دیگر کسی نمیتواند کنترل زندگی شما را به دست گیرد.

۸. واقعیت اینکه چه کسی هستید را بپذیرید و برای خودتان احترام قائل شوید

شما یک قسمت با ارزش از جهان هستید خود درونیتان را پیشرفت دهید و بگذارید خود درونی شما واقعیت شما باشد باید همه ی ما روی خودمان کار کنیم تا پیشرفت کنیم تا به بهترین پتانسیل خود برسیم.

۹. شادی را در مدیریت موفق زندگی خود پیدا کنید

ما می توانیم مسوولیت زندگی خود را به عهده بگیریم. وقتی که تصمیم درست می گیرید اجازه شادی کردن را به خود بدهید. وقتی انتظاراتتان از زندگی را زندگی می کنید از لحظه ها لذت ببرید و از تجربیات زندگی خود درس بگیرید.

۱۰. سعی کنید سلامت ذهنی خود را روز به روز ارتقا دهید

سلامت ذهنی ایستا نیست و همیشه قابل تغییر می باشد همانگونه که ما و زندگیمان تغییر می کند. ما با چالش های جدیدی در زندگی مواجه می شویم. یک درمانگرمی تواند قدرت و ویژگی های شما را کشف کند و در این راستا به شما کمک می کند. ما می توانیم سالم ترین خودمان باشیم و اگر این اتفاق بیفتد می توانیم دنیای بهتری برای خودمان بسازیم.

نویسنده: استفانی کربی
گردآوری و ترجمه: دکتر ندا ملک زاده – دکتر شقایق کیالها
منبع: betterhelp.com

اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها.